Historie

První rybářský spolek v Třemošné založili v roce 1945 nájemci třemošenského a zálužského povodí řeky, pánové Telín a Čábal. K dalším funkcionářům patřili Svoboda, Rais, Jírový, Vodák, Kobza a další. Postupem času získal spolek další část povodí, dosahující až k soutoku s Berounkou pod obcí Kaceřov.
Vydáním Rybářského zákona byl třemošenským svěřen i horní tok řeky a zároveň vstoupila v platnost povinnost pravidelného zarybňování svěřeného revíru. Potřeba vlastní násady vedla ke snaze získat vhodné chovné rybníky. Spolek postupně dostal do pronájmu menší rybníky v Třemošné, Záluží, Hromnici, České Bříze, Zruči, Kokořově a Mosticích. Mezi ty větší patřil rybník v Krašovicích a nově vybudovaný Ledecký rybník. Zhoršující se stav povodí a rostoucí členská základna, přiměly organizaci k větší orientaci na rybníky. Pro sportovní rybolov byl vyčleněn Krašovický rybník, a také rybník Oprám ve Zruči.
Členská základna se dále rozrůstala, přispěla k tomu i práce s mládeží v několika kroužcích. Za léta činnosti se vyměnila řada funkcionářů. Ti byli vždy vedeni snahou řádně hospodařit na svěřených revírech. Museli nejen odchovat dostatek ryb, ale také se potýkali s následky meliorací, nevhodných úprav koryt, místních otrav a trvalým znečišťováním z hornobřízské kaolinky. S těmito problémy se ostatně setkává většina organizací i v dnešní době. Všechny tyto zásahy do přirozeného přírodního toku se negativně projevují na množství, zdravotním stavu a druhové pestrosti rybí obsádky.
Pomalu se přeneseme do roku 1970, kdy byla založena kronika MO. Ta udává počet členů na 97, z toho 5 čl. rybářské stráže. Cena roční povolenky byla v té době 60,- Kčs. Přibývali další rybáři a v roce 1973 měla MO již 155 dospělých členů a 45 dětí a mládeže. V tomto roce byl vybudován nový chovný rybník Řempo, čímž vzikla kaskáda tří rybníků – Řempo, Hroznata, Podmokly. Na tomto díle bylo odpracováno neuvěřitelných 7.125 brigádnických hodin. Největší zásluhu na zdárném dokončení díla měl asi tehdejší předseda pan Jan Kacerovský, ale velký dík patří i všem ostatním brigádníkům.
V roce 1974 bylo zakoupeno nákladní auto Praga V3S, které pomáhalo hlavně při podzimních výlovech. Uvažovalo se také o výstavbě vlastní budovy organizace s dotací krajského svazu, ale k realizaci bohužel nedošlo. Tento rok byl také důležitý pro další hospodaření na revírech a lov ve sportovních vodách. Rozhodnutím Ústředního výboru ČRS došlo k rozdělení vod na pstruhové a mimopstruhové a přechod na krajské hospodaření v podobě, kterou s menšími změnami známe z dnešní doby.

Dále uvedu heslovitě časově rozdělené důležité události :

1976 – velká vedra způsobila na horním toku Třemošenky hromadný úhyn ryb;  v Záluží proběhl již druhý Rybářský ples;  ve věku 78 let zemřel dlouholetý hospodář pan Jaroslav Jírový.

1977 – špatné počasí v jarních měsících zapříčinilo chabý výtěr kaprovitých ryb, což se projevilo v dalším roce;  narůstá znečišťování vod.

1978 – počet členů MO stoupl na 223;  odpracováno 2.734 brigádnických hodin.

1979 – 12.9. 1979 zemřel dlouholetý kronikář pan Vráťa Rozum;  uspořádán jeden z prvních rybářských táborů s účastí 30 -ti dětí pod vedením pánů Kobzy, Sirochmana, Jirmana a dalších;  odpracováno 5.030 brig. hodin;  výměna nákladního automobilu za Pragu S5T;  pracuje 6 kroužků mládeže se 129 členy.

1981 – úspěšný produkční rok – zarybněny vlastní vody a následně odprodáno 14q kapra jiným organizacím.

1986 – získání pozemku bývalého statku otevírá možnosti realizace vlastní klubovny a dalšího zázemí.

1990 – vybudování sádek k přechodnému uchování ryb a případnému odchovu plůdku.

1991 – stavební rekonstrukce stodoly v areálu;  zakoupení automobilu Škoda-1203.

1992 – změna zákona o bezplatném užívání rybníků zvyšuje finanční náročnost hospodaření.

1993 – počet členů MO vzrostl na 358 dospělých;  z 10,8ha plochy chovných rybníků bylo sloveno cca 85q ryb, hlavně kapra.

1994 – 402 dospělých členů;  řada chovných rybníků změnila majitele, čímž jsme přišli o rybníky Záhořky, Bykov, Kokořov, Ledce, Černý, Úněšov-náves. Tím se podstatně snížila obhospodařovaná plocha a tím i množství produkovaných ryb.

1996 – první zájezd za rybami do Norska, který se stal pro některé každoroční tradicí;  za zarybnění jsme včetně dopravy obdrželi 209.193,-Kč;  rybářský tábor i bál proběhly bez problémů;  rapidně poklesla brigádnická činnost řadových členů, téměř vše tak závisí na výboru MO.

1999 – zvýšené náklady a minimální brigádnická činnost členů zapříčinily navýšení poplatku za neodpracované brigády na 700,-Kč.

2000 – stav členské základny : 609 dospělých, 50 mládeže, 205 dětí;  hygienicky nevyhovující koupaliště v Třemošné je využito k odchovu plůdku kapra.

2001 – výlov K1 z koupaliště předčil očekávání, získali jsme tím novou odchovnou kapacitu násady;  pro děti proběhla soutěž „O zlatou udici“ a letní tábor;  sepsána nová nájemní smlouva na rybník Chotíkov;  úspěšný zájezd do Norska.

2002 – záplavy, které postihly celou republiku, zasáhly i naše vody. Oprava utržené hráze, zbudování přelivu, nového jalového přepadu a další práce na rybníku Podmokly stály MO cca 300.000,-Kč plus odpracované brigádnické hodiny. Ačkoliv je rybník v majetku státu, neobdrželi jsme od vlastníka ani korunu a ještě jsme byli následeně byrokraticky šíkanováni.;  byl zvolen nový výbor MO s předsedou p. Karlem Kobzou;  chov K1 se rozšířil o koupaliště v Záluží;  odpracováno přes 1000 brig. hodin;  uspořádán 2. ročník rybářských závodů na rybníku Hroznata;  povedl se rybářský bál.

2003 – proběhly další opravy na rybnících po záplavách, nejvíce práce bylo na Řempu;  úprava hráze a odstranění náletových dřevin na rybníku místního významu Bejkovec;  úspěšný dětský tábor i 3. ročník ryb. závodů „Hroznata“.

2004 – zásluhou Franty Paška jsme získali demontovaný Teskodomek, který byl následně použit k výstavbě nové klubovny v areálu sádek. Během dvou měsíců byla postavena hrubá stavba, vybudována odpadní kanalizace, přípojky vody a elektřiny. Položení střešní krytiny zajistil Lumír Šváb se svými syny.;  proběhl každoroční tábor i závody „Hroznata“;  do provozu byla uvedena čistička odpadních vod;  celorepublikového sněmu ČRS se za MO zúčastnil Mgr. Petr Žižka.

2005 – k šedesátému výročí založení MO byly vyrobeny pamětní odznaky v modré a zelené barvě;  spousta dalších hodin byla odpracována na exteriéru, ale hlavně interiéru klubovny, investovalo se do vnitřního zařízení, objekt byl připraven ke kolaudaci;  na letní tábor byla získána dotace od svazu.

2007 – p. Sirochman zhotovil nový bar v klubovně;  vylepšeny prostory v okolí klubovny, postavena nová udírna;  přívalové deště opět narušily hráz v Podmoklech, proto zde byly zabetonovány obrubníky, které by měly zabránit další pohromě;  nevyjasněné majetkové poměry, spojené s možností církevních restitucí, brání snaze MO získat rybníky do vlastnictví, přináší letitou nejistotu a spoustu jednání s úředníky s mizivými výsledky.

2008 – naše řady opustil Honza Král, pracant a dlouholetý člen lovící čety;  uspořádány ryb. závody na rybníku v areálu sádek, dětský tábor;  životní jubileum 60 let oslavili pánové František Pašek a Jaromír Zeithaml.

2009 – důležitý rok pro naši organizaci – za částku 790.000,-Kč jsme získali do vlastnictví pozemky v areálu sádek. Vypomohl ÚS Plzeň, který nám poskytl půjčku 300.000,-Kč.;  získání povolení k nakládání s vodami pro rybník Špankov;  proběhla větší údržba hrází a vyřezání náletových dřevin na rybnících Špankov a Hroznata;  členové lovící čety se zúčastnili školení pro lov agregátem;  opět se konal tábor, závody na sádkách;  kromě malého přírůstku v Podmoklech se povedly podzimní výlovy;  byla vypracována žádost na dotaci z Evropských fondů, hlavním cílem je získání nového dodávkového automobilu;  v plánu je výměna střešní krytiny na přední straně stodoly.

2010 – podařilo se úspěšně zpracovat a získat dotační titul na nákup terénnívo vozu Toyota Hilux a dalšího vybavení k obhospodařování rybníků. Celková částka činila více než 1.000 000,- Kč. Třetinu nákladů hradila organizace, k čemuž dopomohla půjčka od ÚS Plzeň. Výdej povolenek a další agenda se od tohoto roku zpracovává pomocí počítače, začíná fungovat tzv. informační systém Lipan. Byl zvolen nový výbor MO – opět v čele s p. Karlem Kobzou. Dlouholetý hospodář a člen výboru MO, pan Zdeněk Fencl, oslavil sedmdesátiny. Opět proběhl rybářský tábor mládeže v Úněšově. Dobré hospodaření umožnilo koncem roku splátku půjčky ve výši 200.000,-Kč. Vlivem tuhé zimy a nulového přítoku na chovném rybníce v Chotíkově, došlo k úhynu cca 60% obsádky kapra. Následná pokuta za úhyn ryb od orgánu živtního prostředí ve výši 20.000.- Kč nás přiměla ke změně způsobu hospodaření na tomto nebeském rybníku. V dalších letech ho budeme nechávat zimovat a obsádku dodáme až z jarních výlovů koupališť.

2011 – po dlouhém boji se zákeřnou nemocí zemřel člen výboru MO, pan Josef Mašek. Jarní výlov kapříků K1 byl úspěšný na třemošenském koupališti, v Záluží se nezadařilo. Vydána výjimka na odstřel kormorána, která však v důsledku mnoho neřeší. Byla provedena výměna poloviny střešní krytiny spodní budovy na sádkách, kam byly následně nainstalovány fotovoltaické panely. S vlastníkem panelů, panem Pelcem, byla sepsána smlouva o pronájmu. Tak, jako každý rok, jsme na jaře odlovili agregátem a vysadili násadu pstruha. Majitel pozemků pod hrází rybníka Hroznata, pan Dobrý, postavil, přes naše nesouhlasné stanovisko, přímo pod hrází novou chatu. Celou akci provázely dohady a naschvály včetně upuštění rybníka, asistence policie, atd. Jak je v našem státě zvykem, ničeho jsme se nedovolali. Podzimní výlovy ovlivnil chabý výsledek Podmokel, zejména co se týče velikosti násady. Bylo proto dokoupeno 11q K3 k dozarybnění sportovních rybníků. V listopadu oslavil sedmdesátiny dlouholetý člen výboru pan Miroslav Robejšek. Tímto rokem byla uzavřena kronika naší MO, kterou založil v roce 1970 pan Vratislav Rozum.
Z počátkem roku 2012 přichází jedna z prvních povinností výboru MO – hromadné výdeje povolenek. Následuje lov násady pstruha obecného el. agregátem. Došlo k vyřazení vozidla Praga V3S, jež mělo odslouženo a bylo nahrazeno hospodárnější Toyotou. Z dalších věcí, pořízených v rámci dotace, se osvědčily zátahová síť, váha přezmen, el. agregát i vysazovací rukáv a přepravní bedny. Obsádku koupaliště Záluží tvoří amur,problémem je nízká hladina vody, která vyhovuje početným lovícím volavkám. Nemalé finanční prostředky a spoustu brigádnických hodin stála oprava přelivu na rybníku Hroznata. Rybářský tábor proběhl bez problémů. Během roku se nezahálelo ani v areálu MO, kde byla opravena fasáda stodoly, asfaltem zpevněn vjezd do areálu a zbetonována podlaha garáže. V rámci společného hospodaření, přezdívaného Jánošík, jsme utrpěli ztrátu ve výši cca 80.000,- Kč. Způsobila to hlavně nižší produkce ryb v minulém roce, která se odráží na výši příspěvku pro MO. Užili jsme si podzimní výlovy, kdy zejména výlov Podmokel provázel sníh a mráz. Závěr roku patřil oslavě 70. narozenin pana Miroslava Šlehofera, všichni mu tímto přejeme vše nejlepší.

2013 – v únoru oslavil abrahámoviny dlouholetý člen výboru MO, pan Zdeněk Matoušek. Na jaře proběhl odlov násady pstruha obecného a výlovy koupališť v Třemošné a Záluží. Třemošenské koupaliště bylo částečně odbahněno panem Kremlem, který jako člen MO vlastní vhodnou techniku. Počátkem prázdnin proběhl další ročník rybářského tábora na rybníku Hroznata. Podzimní výlovy byly uspokojivé, příjemně překvapil výlov Špankova, kde se po delší době dobře uchytla maréna. Opakem byly Podmokly, kde byla ryba kusově i velikostně podprůměrná. Problémem mohly být vydatné dešťové srážky a následný únik ryb přes jalový přepad. Proto jsme si dali pro následující rok za úkol vyrobit a nainstalovat na jalový přepad ocelové brlení, které by mělo zabránit úniku ryb při zvýšené hladině vody. Během roku bylo odpracováno celkem 1890 brigádnických hodin.